Boxer MIG/MMA 350-INVERTER
Alat
Ovaj stroj koristi sljedeće dvije metode zavarivanja
1 i 2. MIG i MAG zavarivanje
Razlika između MIG i MAG zavarivanja
Razlika između MIG i MAG zavarivanja može se zaključiti već iz punih naziva. MIG označava metalni inertni plin, a MAG označava metal aktivni plin. Jedina razlika između ovih tehnika zavarivanja je vrsta korištenog zaštitnog plina.
Na primjer, kod MIG zavarivanja, argon ili mješavine argona s plinovitim vodikom i helijem koriste se kao inertni plin. MAG zavarivanje koristi aktivni plin, kao što je ugljični dioksid (CO₂). Na primjer, inertni plin ne reagira s rastaljenom kupkom, dok aktivni plin reagira. Tehnika MIG zavarivanja stoga se koristi kada nije poželjna kemijska reakcija.
MIG/MAG zavarivanje
Dakle, jedina razlika između MIG i MAG zavarivanja je zaštitni plin. Inače, postupak zavarivanja je potpuno isti. Zato je MIG/MAG zavarivanje označeno kao 1 tehnika. Kod MIG/MAG zavarivanja koristimo elektrodu koja se sporo topi. Stoga je prisutan konstantan napon, za razliku od npr. TIG zavarivanja gdje se koristi konstantna struja.
Kod MIG/MAG zavarivanja žica se kontinuirano mehanički dovodi tijekom procesa zavarivanja. Ovu žicu za zavarivanje dovodi plamenik za zavarivanje i koristi je zavarivač za postavljanje zavara. Tijekom zavarivanja stvara se plazma luk. Žica u ovom plazma luku služi kao elektroda i topi se, a time i kao aditivni materijal.
3. MMA zavarivanje
MMA zavarivanje je metoda zavarivanja u kojoj šipka za punjenje u držaču elektrode služi kao elektroda za zavarivanje. Luk gori između šipke i obratka.
Razlika u odnosu na druge metode zavarivanja je u tome što šipka za punjenje koja služi kao elektroda za zavarivanje u MMA zavarivanju postaje sve kraća tijekom procesa zavarivanja. Kod TIG i MIG/MAG zavarivanja duljina elektrode ostaje konstantna. Stoga udaljenost od plamenika za zavarivanje do radnog komada uvijek mora ostati konstantna. U MMA zavarivanju, međutim, držač elektrode mora uvijek biti pomaknut prema radnom komadu kako bi razmak između elektrode i zavarenog bazena ostao konstantan. Ovo je poseban izazov u MMA zavarivanju.
Tehnički podaci
Model: MIG/MMA - 350
Napon: 230 V/ 50 Hz
Potrošnja energije : MIG/MAG : 10,35 kVA
Mogućnosti zavarivanja: MIG / MAG / MMA
Raspon struje zavarivanja MIG / MAG : 40-350 A
Radni ciklus struje zavarivanja 100% : (MIG/MAG - 271 A)
Radni ciklus struje zavarivanja 60% : (MIG/MAG - 350 A)
Podržani promjer žice: 0,8 / 1,0 mm
Podržani promjer elektrode: 1,6 mm - 3,2 mm
Podržani kalemovi žice: maksimalno 1 kg
Vanjski promjer uvlačnog valjka: 25 mm
Unutarnji promjer uvlačnog valjka: 9 mm
Debljina uvlačnog valjka: 8 mm
Klasa izolacije: F
Klasa zaštite: IP21S
Dimenzije: 44 x 24 x 32 cm (D x Š x V)
Težina: 7 KG